Dňa 8. mája si krajiny Európskej únie pripomínali 74. výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe

V niektorých štátoch sa 8. máj označuje aj ako Deň víťazstva v Európe. Vzťahuje sa na výročie bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka a je štátnym sviatkom Slovenskej republiky.

U nás oslavujeme Deň víťazstva 8. mája, v Rusku o deň neskôr

Dňom víťazstva bol pomenovaný 9. máj 1945 najvyšším veliteľom Červenej armády Josifom Vissarionovičom Stalinom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny. Po nástupe komunizmu v strednej a východnej Európe sa oslavoval a bol stanovený štátnym sviatkom. Sú po ňom pomenované mnohé ulice a sídliská (napr. ul. 9. mája).

Bezpodmienečná kapitulácia nemeckých vojsk do rúk západných spojencov bola pôvodne podpísaná 7. mája 1945 v Remeši. Počas podpisu aktu neboli prítomní oficiálni sovietski predstavitelia. Nemecké vojská navyše pokračovali v bojoch proti sovietskym jednotkám. Sovieti preto trvali na opätovnom opakovaní aktu v Berlíne.

Nemecké velenie podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu do rúk všetkých Spojencov, vrátane Sovietskeho zväzu krátko pred polnocou 8. mája 1945. Nadobudnúť mala platnosť od 23:01 hod. Stredoeurópskeho času. V tej dobe bol na území hlavného mesta Sovietskeho zväzu v Moskve už iný deň – 9. máj 1945.

V Hurbanove sme si 74. výročie pripomenuli pietnym aktom kladenia vencov pri Pamätníku padlým hrdinom

Pokloniť sa prišli zástupcovia mesta, predstavitelia Ozbrojených síl SR, školy, inštitúcie a politické strany pôsobiace na území mesta. Po kladení vencov a štátnej hymne nasledovali slávnostné prejavy primátora mesta Mgr. Petra Závodského, podpredsedu Klubu generálov SR generálporučíka vo výslužbe Ing. Petra Vojteka, Pavla Tauska podpredsedu oblastnej organizácie zväzu protifašistických bojovníkov ako aj Nagy Sándora, ktorý viedol zahraničnú delegáciu MEOSZ z Budapešti.

Pietny akt bol ozdobený prítomnosťou vojakov z plrb Nitra, ktorí čestnou strážou pri pamätníku a zástave umocnili význam tohto sviatku. Básňami slávnosť pozdravili žiaci miestnych škôl a piesňami členky speváckeho zboru Nezábudka pôsobiaci pri Klube dôchodcov Zelený Háj. Po skončení slávnostnej časti prezentovali vojenskú výstroj a výzbroj. Napriek nepriazni počasia sa na tomto podujatí zišlo množstvo ľudí medzi ktorými nechýbala mládež, dospelí, ale aj starší občania. Je dobré si uvedomiť, že tento deň nie je len taký obyčajný, ale je aj mementom, aby sa tragédia predchádzajúcej vojny neopakovala.


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 22. máj 2019, 13:26 hod. | Web@Social Media Administrator