Klub kaktusárov Saguaro Nové Zámky, Okresný výbor slovenského zväzu záhradkárov v Komárne a Mesto Hurbanovo organizovali už 8.ročník Burzy kaktusov a iných sukulentov

kaktusy2019-poster


Hurbanovský kultúrny dom opäť ovládla pichľavá krása rastlín. Ďalšiu, v poradí už ôsmu výstavu kaktusov a sukulentov si návštevníci mohli pozrieť 17. a 18. mája 2019.

Vyše 2000 druhov a niekoľkonásobne viac kusov týchto zaujímavých a netradičných rastlín potešili svojou farbou, tvarom ale i kvetmi nejedno oko návštevníka. Výstavu sukulentných rastlín, rastlín z púštnych aj polopúštnych oblastí Ameriky, Afriky a Austrálie, ktoré vyrástli tu na Slovensku, alebo aj priamo v Hurbanove, si s odborným výkladom o ich pestovaní, starostlivosti, alebo spôsobe rozmnožovania mohli počas dvoch dní pozrieť a vypočuť od odborníkov naslovovzatých. Gabriel Kloton so svojou rodinou sa venuje tejto netradičnej záľube už niekoľko rokov. Veľmi zaujímavo vie rozprávať o spôsobe života a význame týchto rastlín. Sám má v domácej záhrade niekoľko skleníkov a ešte viac črepníkov s kaktusmi. Úsmevne hovorí, že sú to rastliny pre lenivcov, lebo nepotrebujú zavlažovanie tak často ako ostatné rastliny. Ale určite, že starostlivosť o tých niekoľko stoviek druhov je neodmysliteľná a veľmi dôležitá.

kaktusy2019-poster2

Vystavené boli aj zbierkové rastliny, ktoré návštevníci bežne nemajú možnosť vidieť, lebo sú v pestovateľských skleníkoch. Kaktusári pripravili výstavu kde nechýbala ani odborná poradenská diskusia ale aj predaj. A kto by mal záujem o pestovanie, môže sa na pestovateľov obrátiť s každou otázkou. Zvlášť sú vítaní mladí záujemcovia, ktorí chcú svoj voľný čas rozdeliť medzi kaktusy a sukulenty. Kaktus má síce pichliače, ale svojou zaujímavosťou pohladí dušu každého milovníka prírody. A na záver ešte 10 zaujímavostí, ktoré ste určite o kaktusoch nevedeli:

Existuje kaktus, ktorý kvitne iba raz do roka?

Má to však háčik. Kvet sa otvára neskoro večer a zatvára skoro ráno, takže kto ho chce vidieť, musí byť trpezlivý a hlavne nezaspať. Tento kaktus sa nazýva Selenicereus grandiflorus alebo Kráľovná noci.

Kaktusy nie sú opeľované len hmyzom…

…ale aj kolibríkmi, niektoré druhy dokonca aj netopiermi. Tie opeľujú kaktusy kvitnúce v noci.

Kaktus Lophophora Williamsi je známy svojim koreňom, ktoré dokážu navodiť halucinácie

Taktiež sa v minulosti používali ako anestetikum.

Plody niektorých druhov kaktusov sa dajú konzumovať

Vo svete je čoraz väčším trendom pridávať ich do bežnej stravy kvôli dobrej chuti a ich prospešnosti pre zdravie človeka. U nás je z týchto plodov známa najmä pitahaya prezývaná aj dračie ovocie.

Najväčší je druh saguaro, ktorý dorastá do výšok 21 metrov

Dĺžka ich života môže presiahnuť aj 150 rokov. Domorodí Američania používali tento druh ako vodné nádrže.

Kaktusy majú tŕne, aby sa ochránili pred zvieratami, ktoré hľadajú vlhkú vegetáciu

Kaktusy sú známe svojim výskytom v suchých oblastiach…

…ale niektoré druhy kaktusov rastú aj v iných klimatických podmienkach, napríklad v dažďovom pralese.

Drevo niektorých kaktusov sa dá použiť na výrobu rámov obrazov, stien, striech a dokonca aj na výrobu vchodových dverí

Najmenší druh kaktusov je blossfeldia liliputana

Rastie do výšky 10-12 mm.

Najfrekventovanejšia farba je zelená, avšak existujú aj modré, fialové, červené alebo biele kaktusy


Fotogaléria


Zverejnené dňa: 23. máj 2019, 14:56 hod. | Web@Social Media Administrator