Beh hurbanovských šampiónov vstúpil do tretieho ročníka | 8. august 2020

Dňa 8. augusta sa konal už 3.ročník bežeckých pretekov s názvom Hurbanovský Beh šampiónov. Beh bol organizovaný hurbanovskými nadšencami behu. Tento krát sa organizátori rozhodli predstaviť ďalšiu krásnu časť prírody mesta, mestskú časť Zelený Háj a Konkoly.

Beh získava medzi ľuďmi čoraz väčšiu obľubu, nezáležiac na veku ani stupni kondície. Pri behu je veľmi dôležitá vhodná obuv, správna technika a samozrejme vytrvalosť a periodicita, ako pri každom športe. Beh má aj viacero prínosov, medzi ktoré patrí zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, nárast svalovej hmoty a pevnosti kostí, zlepšenie emocionálneho stavu a pri správnej životospráve aj úbytok na telesnej hmotnosti. Beh tiež zvyšuje hodnotu dobrého cholesterolu v tele a pomáha spomaľovať aj dôsledky starnutia.

HBŠ2020 - foto_uvod_1_cut

V Hurbanove čoraz častejšie stretávame jednotlivcov ale aj skupinky ľudí, ktorí sa tomuto športu začali venovať. Využívajú pri tom prírodu okolo rieky Žitava, cyklochodník smerom na Pavlov dvor, ulice mesta alebo navštevujú rôzne bežecké súťaže v blízkom i ďalekom okolí. A práve bežci a ich podporovatelia vytvorili výbornú atmosféru aj na 3.ročníku Hurbanovského Behu šampiónov.

Pre bežcov boli tento krát pripravené tri trate. Prvá, najkratšia merala takmer 4km a dostala názov Konkoly, nakoľko viedla okolo miestneho rybníka, ktorý domáci nazývajú familiárne práve Konkoly. Druhá s názvom Zelený Háj merala 7km a jej trasa viedla až do Zeleného Hája a späť do cieľa. Tretia, najdlhšia, pod názvom Beh šampiónov, mala dĺžku 14km a spočívala v dvoch okruhoch trate Zelený Háj.

HBŠ2020 - foto_obcerstvenie_cut

Registrácia prebehla v areáli strelnice poľovníckeho združenia Zelený Háj. Registrovalo sa 151 bežcov. Každý registrovaný bežec dostal bohatý štartovný balíček, ktorý obsahoval chrumky od firmy Namex, ovocný DayUp od firmy Novofruct, biochrumky od firmy McLloyds, lístok na guláš, 0,5l minerálku a štartovné číslo s čipom. Na úvod nechýbala rozcvička, po ktorej už bolo všetko pripravené na štart. O 10,00 hod. výstrelom primátor mesta Peter Závodský odštartoval prvé pole bežcov na trati behu Konkoly. Nechýbali medzi nimi ani 9 účastníci, ktorí absolvovali trať štýlom modernej chôdze Nordic Walking-u. Pre bežcov boli pripravené 2 občerstvovacie stanice s vodou, keďže ortuť teplomera neuveriteľne rýchlo stúpala k 35 stupňovým teplotám.

HBŠ2020 - foto_deti_2_cut

Pár minút po prvom štarte bol odštartovaný detský beh šampiónov, teda beh pre deti do dvanásť rokov. Deti mali za úlohu prebehnúť 1000 metrovú trať. Každý z desiatich malých bežcov v cieli dostal zaslúženú medailu. Po deťoch odštartovali aj bežci na 7 a 14 kilometrovej trati spolu so siedmimi štafetami. Postupne po pár minútach už začali do cieľa pribiehať najrýchlejší z bežcov. Každý bežec po prebehnutí cieľovej pásky dostal krásnu účastnícku medailu so stužkou farby daného behu. V cieli sa všetci bežci mohli občerstviť vodou a po oddýchnutí chutným gulášom, ktorý pripravili miestny poľovníci.

Všetci pódioví umiestnení v každom behu v štyroch vekových kategóriách dostali diplomy a balíček s cenami od sponzorov. V balíčkoch sa nachádzali poukazy do kúpaliska v Patinciach a v Nesvadoch, káva, víno, slané pochutiny a ceny od ďalších sponzorov.
Počas dopoludnia si záujemcovia mohli vypočuť a vyskúšať techniku Nordic Walkingu, pozrieť ukážky streľby na asfaltové holuby ako aj vypočuť si rozhovory s významnými bežcami, majstrami Slovenska či niekoľko násobnými Ironmanmi.

HBŠ2020 - foto_strelci_cut

Veľký potlesk a obdiv divákov si opäť zaslúžil Maroš Kudlík, ktorý si aj napriek svojmu hendikepu zvolil najdlhšiu trasu a zdolal ju za 2 hodiny. Získal špeciálnu cenu: ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNOV. Organizátori ocenili najrýchlejšiu ženu, Andreu Hajduovú a najrýchlejšieho muža Benjamína Hajtmana, najstaršiu účastníčku Teréziu Hajtmanovú a najmladšieho účastníka Viktora Laposa, medzi ktorými bol vekový rozdiel takmer 60 rokov. Po rozdaní všetkých cien ešte bežci dlho debatovali pri chutnom občerstvení, hodnotili trate, a plánovali ďalšie spoločné bežecké akcie.

HBŠ2020 - foto_vyhercovia_1_cut

Ďakujeme všetkým bežcom, ktorí prišli a podporili Hurbanovský Beh šampiónov, všetkým sponzorom za zabezpečenie krásnych cien, všetkým dobrovoľníkom, ktorí nezištne pomohli nielen s prípravou ale hlavne so samotnou realizáciou pretekov, ako aj zelenohájskym poľovníkom za poskytnutie prekrásneho priestoru. Dovidenia na Hurbanovskom Behu šampiónov v roku 2021 v ďalšej mestskej časti Hurbanova.

Text: Matej Hamran

Foto: Daniel Nagy


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 25. august 2020, 9:31 hod. | Web@Social Media Administrator