Byť v karanténe, znamená ostať doma!

Karantena_image_MsUweb

Človek, ktorého zdravotný stav nevyžaduje hospitalizáciu, ale je v domácej karanténe, by mal zostať doma, nechodiť do práce, na verejné miesta a nepoužívať hromadnú dopravu alebo taxi službu. Nákupy je potrebné si zorganizovať s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poproste ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu do domácnosti. Ak to nie je možné, choďte do obchodu v čase, keď tam nie je veľa ľudí a zoznam vecí si pripravte dopredu, aby ste pri nákupe strávili čo najmenej času.

Za nedodržanie hrozí sankcia vo výške 1659 eur.

Je tiež vhodné izolovať sa od ďalších osôb v domácnosti, nosiť rúško a používať jednorazové papierové a vlhčené utierky. Pri kašli alebo kýchaní by si človek mal zakryť ústa a nos jednorazovými vreckovkami. Každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák, vlastný tanier, poháre či príbor.

Člen rodiny, ktorý prišiel zo zahraničia, by mal byť v samostatnej, dobre vetrateľnej izbe s oknom a minimálnymi kontaktmi s ostatnými. Pre prevenciu ochorenia COVID-19 by tiež mal vyčistiť kúpeľňu po tom, ako ju použije. Jedlo konzumujte len samostatne. Nevstupujte do spoločných priestorov, ak sú tam prítomní aj ostatní členovia domácnosti. Použitý vlastný tanier, pohár či príbor umývajte v horúcej vode s čistiacim prostriedkom a osušte vlastnou utierkou.

Človek, ktorý je v domácej karanténe alebo izolácii, by ju mal nahlásiť mailom alebo telefonicky svojmu všeobecnému lekárovi, v prípade detí pediatrovi. Lekár vypíše práceneschopnosť (PN), ktorú zašle priamo do Sociálnej poisťovne.


Zverejnené dňa: 19. marec 2020, 12:07 hod. | Web@Social Media Administrator