Deň vojnových veteránov

773x263 dem_vojnovych_veteranov

11. november, Deň vojnových veteránov alebo aj Deň červených makov je pamätný deň venovaný pamiatke vojnových veteránov. Tento deň bol vybraný symbolicky. Práve v tento deň roku 1918, vo vlakovom vozni v Le Francport pri severofrancúzskom meste Compiégne, podpísali spojenci s Nemeckom prímerie, čím sa na západnom fronte ukončili boje 1. svetovej vojny. Padli posledné výstrely symbolickej salvy a oficiálne sa vojna ukončila. Hlavnými signatármi prímeria boli vrchný veliteľ spojeneckých síl maršal Ferdinand Foch a nemecký zástupca Matthias Erzberger. Americký prezident Woodrow Wilson v roku 1919 oficiálne vyhlásil 11. november za Deň prímeria, ale oficiálnym sviatkom sa stal až v roku 1926. Oveľa neskôr, až v roku 1954 ho premenoval americký Kongres na Deň veteránov.


Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Tento symbol má pôvod v básni „In Flanders fields“ (doslova „Na poliach Flámska“), ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil na západnom fronte, neďaleko belgického mesta Ypres. Vlčí mak ako symbol pre padlých vojakov 1. svetovej vojny prvý raz použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. Červená farba kvetu

Tichou spomienkou, červenými kvetmi a zapálenou sviečkou si pamiatku padlých vo vojnách ako aj vojnových veteránov uctili primátor mesta Peter Závodský a viceprimátorka Mária Hamranová. 11. novembra o 11 hodine a 11 minúte položili veniec pri pomníku padlým hrdinom v cintoríne v Hurbanove. Nech červený kvet symbolizuje úctu a pokoru a plameň sviečky nech prenáša posolstvo lásky.


Fotogaléria


Zverejnené dňa: 15. november 2021, 12:56 hod. | Web@Social Media Administrator