Lečofest 2020 | 15. august 2020

15. augusta 2020 sa konal v parku Hliník v Bohatej pre všetkých záujemcov, miestnych kulinárov a milovníkov jedál Lečofest 2020, ktorý sa už prehupol do svojho jedenásteho ročníka.

20200815_155823_cut


Ranné upršané počasie nenaznačovalo, že by sa tento deň malo nejaké podujatie v parku uskutočniť. Nadšencov ale neodradil ani silný lejak a pomaly začali chystať stánky, lavice a ďalšie potrebné materiály k tradičnému a medzi obyvateľmi obľúbenému podujatiu.Ako slniečko začalo vystrkovať lúče medzi oblaky, tak sa začali v parku Hliník schádzať nadšenci tradičného domáceho jedla – leča, záhradkári a pestovatelia, milovníci pravého domáceho slovenského medu, ako aj ďalší záujemci, ktorí neváhali a svoje popoludnie trávili v kruhu priateľov a známych. O 13,00 sa sprístupnila výstava ovocia, zeleniny, kompótov a zaváranín. Tento rok sa výstavné kusy rozšírili aj o kaktusy a sukulenty. Všetci, ktorí sa na výstave pristavili, obdivovali jednotlivé obrovské výpestky pochádzajúce z bohatských záhrad.

20200815_154038_cut3

O 14tej sa povolil štart pre miestnych kuchtíkov, ktorí začali krájať, miešať, pridávať, ochutnávať. Do súťaže o najchutnejšie lečo sa nominovalo 10 tímov, ktoré si svoje altánky ale hlavne kotlíky rozložili pozdĺž celého chodníka parku. Organizátori zo Slovenského zväzu záhradkárov v Bohatej ocenili 16 vystavovateľov, ktorí obdržali hodnotné ceny. Pri stánku včelári ponúkali ochutnávku rôznych slovenských medov. Malá pomocníčka včielka Maja rozdávala prítomným nielen dobrú náladu, ale aj medovníky v podobe sladkých včeličiek. Popoludnie sa chýlilo ku svojmu záveru, takže sa nedočkavo sledoval čas odovzdania vzoriek leča.

Porota v zastúpení záhradkárov, pestovateľov kaktusov a dobrovoľníkov ochutnávala a vyberala to najchutnejšie lečo. Úloha nie jednoduchá, veď všetky vzorky boli chutné, oku lahodiace ale aj zaujímavé. Za najkrajší stánok dostali cenu členovia Klubu dôchodcov a mestskí kuchtíci.

20200815_160438_cut4

V hodnotení najchutnejšieho leča skončili na prvých troch miestach tímy: Majster lečo, Záhradkári z Bohatej a Mestskí kuchtíci. Na ďalších miestach sa umiestnili nasledovné tímy: Lečo sun, Klub dôchodcov, OZ Roma Jílo, A je to tím, Spaceship, mestskí kuchtíci č.2 a OZ Roma Jílo č. 2. Každé družstvo obdržalo varešku, diplom a praktickú pomôcku do domácnosti na prípravu aj napríklad leča, alebo ďalších špecialít. Všetci účastníci súťaže sa stali víťazmi, lebo všetko lečo z kotlíkov sa minulo. A dôležité bolo, že vlastne nešlo ani tak o víťazstvo, ale o zábavu, posedenie, strávenie voľného času v kruhu priateľov a známych. A park Hliník je vhodným miestom na takéto akcie a stretnutia, ako aj na hry a šantenie pre deti.

Vďaka patrí všetkým ktorí akoukoľvek pomocou prispeli k úspešnému priebehu podujatia, na ktoré miestni obyvatelia nedočkavo čakajú a tešia sa.


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 8. september 2020, 8:25 hod. | Web@Social Media Administrator