Nenechajte si ujsť februárové premietanie filmu Kroky na hrane v Dome kultúry Hurbanovo! | 22. február 2024

773x263_kroky_na_hrane


MIESTO: Srdečne vás pozývame na premietanie filmu KROKY NA HRANE a následnú besedu s režisérom Viliamom Bendíkom a bežcami Martinom Urbaníkom a Petrom Brestovanským.


MIESTO: Dom kultúry Hurbanovo

DÁTUM a ČAS: 22. február 2024 o 17.00

VSTUPNÉ: dobrovoľné


Pomoc a zradu delí len tenká čiara.

Šesť ultrabežcov oživilo autentický príbeh z druhej svetovej vojny dlhým behom po trase úteku. 21. apríla 2017 sa skoro ráno s východom slnka rozbehli na cestu. Bežali po stopách Vrbu a Wetzlera 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

AUSCHWITZ-BIRKENAU | ŽILINA | 170 KM | 5.500 M+

HISTORICKÝ PRÍBEH Z DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY

V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci, Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, z pekla koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v koncentračnom tábore, aby ich odovzdali svetu, ale najmä veľkej komunite viac ako 700.000 maďarských Židov, ktorým bezprostredne hrozili deportácie a smrť. Absolvovali náročnú cestu nepriateľským územím. Pohybovali sa najmä v noci. Na ceste im niekoľkokrát nezištne pomohli ľudia, ktorí tým riskovali životy svoje aj svojich rodín. Jedným z nich bol aj Ondrej Čanecký, jednoduchý roľník zo Skalitého, ktorý ich náhodne stretol vo chvíli, keď prekročili hranice na Slovensko. Nebyť jeho odvahy, neexistoval by tento príbeh.


Plagát (SK):

Kroky na hrane DK Hurbanovo


Zverejnené dňa: 22. február 2024, 8:00 hod. | Web@Social Media Administrator