Stavanie mája v Novej Trstenej | 1. máj 2022

773x263_stavanie_maja_nt


Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie medzi rastlinami mal vo zvykoch tohto obdobia strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako máj. Máj stavia obyčajne mládenec dievčaťu, o ktoré sa uchádza, a ich stavanie je rozšírené na celom území Slovenska.


Ako máj slúžili najmä vysoké rovné stromy (najčastejšie jedle alebo smreky) zbavené kôry. Ich vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami. Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes, stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia.

Vztýčený ostáva spravidla počas celého mája, aby ho následne slávnostne odstránili pri oslavách váľania mája.

Nebolo tomu ináč ani tento rok, keď predvečer prvého mája sa zišli obyvatelia mestskej časti Nová Trstená, aby spoločne si ozdobili máj a pripomenuli si tento tradičný slovenský zvyk. Dospelý si posedeli, pobavili sa a pospomínali na staré tradície. Deti sa medzi tým veselo vyšantili na preliezkách alebo hrali spoločenské hry. Nechýbala ani tradičná opekačka. Tak vitaj máj!


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 5. máj 2022, 8:55 hod. | Web@Social Media Administrator