Tradíciu stavania mája zachovávame aj v Hurbanove

773x263_tradiciu_stavania_maja


V krásne a slnečné piatkové popoludnie sme sa stretli, aby sme spoločne ozdobili a postavili máj na Námestí Dr. M. Thege Konkolyho.


Vedeli ste, že história stavania mája siaha až do roku 1255 do nemeckého mesta Aachen? Máje tam stavali pred príbytkami bohatých mešťanov, na znak vážneho záujmu o švárne dievča. U nás na Slovensku, sa máje v oblasti západného Slovenska stavali na začiatku mesiaca, hlavne v noci na prvého mája.

Stavanie mája bola úloha mladých mužov, ktorí najskôr vysoké, dlhé stromy zbavili kôry a kmeň očistili od konárov. Strom potom ozdobili ornamentmi a zelený vrcholec dlhými pestrofarebnými stuhami, šatkami od milej a fľaškami s páleným.

Na našom území boli máje výrazom úcty a lásky k dievčaťu a stavali sa slobodným dievčatám. Pri stavaní mája si chlapi pomáhali a niekedy sa partie chlapcov pretekali, kto bude rýchlejší. Občas si dokonca máje navzájom rúcali a niekedy, ak mala dievčina viac nápadníkov, mala aj viac májov.

U nás v Hurbanove prišli ozdobiť máj pestrofarebnými stužkami deti zo slovenskej Základnej školy, Nám. Konkolyho Thege č. 2 a z maďarskej Základnej školy Á. Fesztyho. Za veľkého potlesku ho raz-dva postavili naši hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru, mestskí policajti a pracovníci MOPS. Napokon pod ním deti zaspievali krásne ľudové piesne a zatancovali moderné tance. Každý zúčastnený bol odmenený sladkosťou.

Hoci dnes je už táto tradícia symbolická, zdobenie a stavania mája vždy spraví radosť malým aj veľkým.


Fotogaléria:

Fotky z podujatia tu: https://drive.google.com/drive/folders/1lH9l0-O7_caZqG6FHEHPEpLjMrxNsRPm?usp=sharing


Zverejnené dňa: 3. máj 2022, 11:55 hod. | Web@Social Media Administrator