Vítanie nového vína

773x263 vitenie_noveho_vina


OZ vinárov a vinohradníkov v Hurbanove organizovalo 20. novembra 2021 I. ročník podujatia pod názvom Vítanie nového vína. Vinári mesta aj napriek prísnym pandemickým opatrenia nemôžu zaháľať, lebo v ich pivniciach zreje kvalitné nové vínko zo záhrad vinohradníkov, ktoré treba opatrovať aj ošetrovať.


Keďže opatrenia nedovoľovali podujatie uskutočniť vo väčšom rozsahu, napriek tomu pozvanie prijali významní vinári okolia, ktorí sa v kvalite hrozna ale aj vína vyznajú. Veď nikomu netreba predstavovať pána Viliama Zsideka, Ota Kruteka a Adama Fabiána, ktorí už niekoľko krát zabezpečovali odborné hodnotenie vín na degustačných súťažiach nielen v Hurbanove ale aj v širokom okolí. Pozvanie na toto nové podujatie prijali aj primátor mesta Peter Závodský a viceprimátorka Mária Hamranová.

V úvode podujatia pán Zsidek našim vinárom pripomenul niekoľko dôležitých akcií, ktoré sa venovali vínu v našom regióne. K takým napríklad paril aj jubilejný 10. ročník medzinárodného Rizlingového festivalu vo Svätom Petre, ktorého sa zúčastnili zástupcovia zo 4 štátov so 132 vzorkami, kde sa nedali zahanbiť ani hurbanovskí vinári a odniesli si víťazné vavríny.. Vinári rádu sv. Urbana chystajú aj postavenie a vysvätenie sochy sv. Urbana, patróna vín ako aj významný deň 11. novembra, kedy na sv. Martina sa začína otvárať nové víno. Pán Krutek zhodnotil uplynulý rok, ktorý bol z tých lepších, očká pekne vyzreli, lebo nebola tuhá zima. Máj bol extrémne vlhký a studený a leto zasa extrémne teplé. Škodcovia ani choroby sa našťastie nerozšírili a september sa už niesol v duchu oberačiek.

Na podujatie vinári doniesli 29 vzoriek nových vín, z ktorých 1 vzorka patrila do kategórie rosé a 7 vzoriek boli červené vína. Hodnotitelia ochutnávali vzorky a cennými radami posmeľovali a odporúčali vinárom ďalšiu vhodnú prácu s vínom, aby sa dosiahol čo najlepší efekt a na .stoly sa dostalo to najkvalitnejšie víno. Členovia OZ vinárov všetkých pohostili výborným gulášom, ku ktorému sa víno samé pýtalo. Čerešničkou na torte boli ochutnávky nových vín, ktoré poznáme pod názvom Braslava, Lavína a Hossa ako aj moderné víno Božolé, ktoré sa môže podávať až tretí štvrtok v mesiaci november. Každý člen OZ vinárov a vinohradníkov si domov odniesol krásne tričko a šiltovku s logom občianskeho združenia. Miestni vinári sa chystajú aj na ďalšie podujatia, všetko bude závisieť od pandemických opatrení. Toto dnešné podujatie sa podarilo uskutočniť aj vďaka finančnej podpore Úradu nitrianskeho samosprávneho kraja.

Vinárom želáme šťastnú ruku pri konečnom dorábaní vínka, aby na našich stoloch skončilo to najkvalitnejšie a najchutnejšie, čo sa v našich slovenských vinohradoch urodí.


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 26. november 2021, 11:25 hod. | Web@Social Media Administrator