Galavečer folklórneho súboru Bellő | Report

773x263_galavecer_bello


Dňa 12. novembra sa v kultúrnom dome v Hurbanove konal slávnostný Galavečer, ktorého organizátorom bol folklórny súbor Bellő. Na slávnostný program prijali pozvanie aj predstavitelia mesta, primátor Mgr. Peter Závodský, viceprimátorka RNDr. Mária Hamranová, poslanci mestského zastupiteľstva, predstavitelia Regionálneho osvetového strediska v Komárne pod vedením riaditeľky Viery Vlčkovej, predstavitelia cirkví a ďalších organizácií.


Hostiteľom Galavečera bol folklórny súbor Bellő, ktorý pôsobí pri ZŠ s MŠ Á. Fesztyho s vjm od roku 1997. Počas týchto rokov sa v ňom vystriedalo niekoľko generácií. V súčasnosti v ňom tancuje vyše 50 detí a dospelých, začiatočníci i pokročilí. Tanečníci prijímajú pozvania na rôzne festivaly, slávnosti nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Cieľom súboru je uchovávanie maďarských ľudových zvykov Karpatskej kotliny pre budúce generácie. Súbor získal aj mnoho ocenení, medzi najvýznamnejšie patria bronzové a strieborné pásmo na medzinárodnej súťaži vo Veszprémi, strieborné pásmo na maďarskej súťaži Ki Mit Tud, ako aj na krajskej súťaží Idú hrať. Umeleckým vedúcim súboru je László Deme, o choreografie sa stará Gábor Molnár a Orsolya Tálos Molnár.

Súbor disponuje aj vlastnou hudbou, päťčlennou Ľudovou hudbou Bellő. Pôvodne vznikla ako sprievodná ľudová kapela, kde sa taktiež vystriedalo množstvo muzikantov. V súčasnej zostave hrajú spolu päť rokov a ani jeden z členov nie je profesionálnym hudobníkom. Svoje umenie prezentovali na viacerých kultúrnych podujatiach a súťažiach. Z ocenení spomeňme zlaté pásmo v celoslovenskej súťaži ľudovej hudby s názvom Bíborpiros szép rózsa. Vedúci súboru Lászlo Deme získal Ďakovný list Nitrianskeho samosprávneho kraja za aktívnu činnosť v uchovávaní, rozvíjaní tradičnej kultúry a reprezentácie folklóru. Členovia ľudovej hudby sú Korpás Réka – spev, Deme László – husle, Bertók Tibor – cimbal, Langschádl Dávid – viola a Golha Mátyás – kontrabas.

Hosťom galavečera bol aj folklórny súbor Vadvirág založený v roku 1981 a pôsobiaci pri Kultúrnom stredisku a Centre voľného času Móra Jókaiho v Pápe. V roku 2006 a 2008 získali na prehliadke ľudových tancov Néptáncosok Országos Bemutató Színpada najvyššie ocenenie. Súbor sa popri inscenácii autentických tancov zaoberá aj formulovaním tematických skladieb. Od svojho vzniku reprezentuje svoje mesto i krajinu na zahraničných festivaloch a iných kultúrno – spoločenských podujatiach. Za svoju umeleckú činnosť v roku 1995 získali cenu mesta Pápa a cenu Veszpémskej župy „Pro Comitatu“.

Ďalším hosťom podujatia bola folklórna skupina Buzsáki boszorkányos z dediny Buzsák z Maďarska, z krajiny výšiviek a pastierskych drevorezieb. Obec má vyše 500 rokov, rozprestiera sa 15 km od Balatonu a žije tu okolo 1450 obyvateľov. Výšivkárske umenie tejto dediny je známe široko ďaleko. Tradícia spevu a tanca sa objavila už v roku 1930, súčasná skupina sa sformovala v roku 2008. Ľudové umenie dediny Buzsák sa v roku 2020 dostalo do Národného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva. Ich mottom je: „Komunita musí uchovať hodnoty minulosti, aby mohla existovať prítomnosť a budúcnosť“. Vedúcim súboru je Atilla Csaba Madarász. Počas celého večera tanečníci, hudobníci i speváci zabávali divákov, ktorí potleskom odmenili vynikajúce výkony. Galavečer sa končil tanečným fórom, kde sa zapojili nielen tanečníci ale aj mnohí diváci. Všetkým účinkujúcim blahoželáme ku krásnym vystúpeniam a želáme ešte veľa úspechov.

Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 28. november 2022, 9:08 hod. | Web@Social Media Administrator