XV. Hurbanovské kultúrne dni, 2019 | Kultúra, ktorá má štýl!

Mesto Hurbanovo usporiadalo v dňoch 28. až 30. júna 2019 už 15. ročník Hurbanovských kultúrnych dní.

Séria podujatí prebiehala nielen v Dome kultúry na Námestí Dr. M. Thege Konkolyho, ale aj na mestskom futbalovom štadióne. V piatok sa začali kultúrne dni otvorením výstavy Zuzany Mihalovics – autorky obrazov tvorených technikou PAVERPOL a POWERTEX. Program pokračoval kladením vencov pri soche Dr. M. Thegeho Konkolyho a Slávnostnou akadémiou, počas ktorej bolo udelené Čestné občianstvo nášho mesta a Cena primátora mesta.

hkd2019-post1

V tomto roku si ocenenie z rúk primátora mesta prevzala doc. PhDr. Adriana Récka PhD., ktorá dosiahla významné výsledky vo vedeckej, publicistickej a verejnoprospešnej činnosti. Zároveň jej vedecké a odborné aktivity boli a sú úzko späté s mestom Hurbanovo. Je autorkou mnohých knižných publikácií o Hurbanove. Čestné občianstvo mesta bolo udelené legendárnej šansonierke, herečke a speváčke pani Hane Hegerovej. Jej piesne sme si pripomenuli prostredníctvom speváčky a herečky Aleny Pajtinkovej a Maríny Opálkovej. Vo video prezentácii sa prítomní hostia dozvedeli zaujímavosti o obidvoch ocenených dámach. Keďže pani Hana Hegerová nemohla byť zo zdravotných dôvodov na podujatí prítomná, do Hurbanova poslala video pozdrav prostredníctvom primátora mesta, ktorý umelkyňu navštívil osobne v Prahe a symbolický kľúč od mesta jej osobne odovzdal.

Po Slávnostnej akadémii program pokračoval na futbalovom štadióne, kde od 19.-tej hodiny vystúpili hudobné skupiny LGT Revival, Metalinda a BijouTerrier s Alenou Pajtinkovou. Záver večera patril DJ – ovi Čeku. Nechýbali ani stánky s bohatým občerstvením a nápojmi.

hkd2019-post3

V sobotu si pre návštevníkov Hurbanova pripravila komentované prehliadky výroby piva a pivovaru v Hurbanove spoločnosť Heineken Slovensko. Návštevníci si prezreli jednotlivé objekty a haly v pivovare, pochutili si na výbornom zlatistom moku a dozvedeli sa o mnohých novinkách, ktoré pivovar pripravuje. Pre deti, ale aj dospelých boli pripravené okružné jazdy vláčikom po celom meste. Od 14.00 hod. sa v areáli mestského futbalového štadiónu prezentovali občianske združenia a kluby nášho mesta. Nechýbali poľovníci, ktorí okrem chutného gulášu z diviny pripravili aj zaujímavé nástenky zo života poľovníkov, krásne trofeje, ale aj ukážky zbraní poľovníkov. Rybári predstavili siete, udice, podberáky ale aj prípravu tradičného „halászlé“ a pečeného kapra v tvare podkovičiek. Včelári poradili ako si vybrať správny slovenský med a ponúkli ochutnávky z tohoročnej znášky našich včeličiek. Žiaci ZUŠ deťom ukázali niečo zo svojho umenia, ale ani obľúbené maľovanie na tvár chýbať nemohlo. Artcentrum zaujalo krásnou keramikou, ako aj novinkou – keramikou hurbanovského regiónu, ktorá je vytvorená na základe vykopávok úlomkov nájdených v okolí Hurbanova. Deti a rodičia sa mohli pristaviť pri Detskom opatrovateľskom centre Lienka, dozvedieť sa čo to o jej činnosti, prípadne zapísať svoje dieťa na plánované letné tábory. Tvorivosť detí sa mohla prejaviť v dvoch stanoch a to v Dúhačiku a Depe. Tieto občianske združenia sa s deťmi nielen zahrali a pobavili, ale aj vytvorili zaujímavé a netradičné výtvory. Csemadok ponúkol deťom tradičné drevené hračky a kolotoč. Členky Únie žien pripravili na ochutnávku rôzne domáce dobroty našich starých materí a členovia Mestského športového klubu sa stretli s priaznivcami futbalu pri chutnom guláši. Priatelia koní a westernu pripravili medzi deťmi obľúbené jazdenie na koníkoch, ako aj ukážku zo získaných trofejí westernových jazdcov. Lukostrelci každému záujemcovi vysvetlili a ukázali techniku správneho použitia luku a šípu a odvážlivci si mohli streľbu na 3D terče aj vyskúšať. Veľkému záujmu sa tešili historické vozidlá, ktoré zaplnili areál štadiónu. Mnohí záujemcovia sa fotili pri krásnych autách, obzerali vnútorné vybavenie, diskutovali a spomínali na obľúbené značky áut. Cenu primátora – najkrajšie historické vozidlo si odniesol krásny čierny Citroen.

hkd2019-post

Na hlavnom pódiu sa prezentovali deti a žiaci základných škôl a tanečných klubov, ukážky karateristov, nechýbali ani seniori a ich spevácke súbory. Hudobný program pokračoval vystúpením Trstickej dychovky, Csaba Kalocsányiho a Queen show. Nitrianska komunitná nadácia odovzdala grantové šeky víťazom grantového programu Tu sme doma 2019. Hurbanovčanov zároveň pozdravil aj generálny riaditeľ Heinekenu René Kruit. Záver sobotňajšieho večera patril skupinám Bon Bon a Iné Kafe. Nechýbalo ani losovanie vstupeniek, kde vylosovaní návštevníci získali atraktívne ceny. Pre zábavychtivých do neskorého večera vyhrával DJ Trenčík. Aj počasie tento rok prialo, a preto nič nechýbalo k tomu, aby sa všetci dobre zabavili a užili si celodennú pohodu. V ponuke bol široký sortiment občerstvenia i nápojov a sprievodné programy, ako napr. skákací hrad pre deti, šašo s balónovými výtvormi či maskot levík, ale aj zaujímavé stánky s ručne vyrobenými mydlami, voskové vrecúška, plátenné vrecká na ovocie a iné. Programom nás sprevádzali Niki Kováčová a Michal Dobiáš.

V nedeľu pokračovali Hurbanovské kultúrne dni svätými omšami v rímskokatolíckom aj reformovanom kostole. Slávnosť dňa zdôraznilo aj vysvätenie zrekonštruovaného oltárneho obrazu sv. Ladislava v rímskokatolíckom kostole sv. Ladislava. Hodové slávnosti a priateľský futbalový zápas na mestskom futbalovom štadióne Hurbanovské kultúrne dni 2019 uzatvorili.

Poďakovanie za realizáciu patrí zamestnancom Mesta Hurbanovo, všetkým dobrovoľníkom, sponzorom a ďalším ochotným obyvateľom, ktorí pre Hurbanovčanov a širokú verejnosť pripravili v rámci týchto dní bohatý a zaujímavý program. Už teraz sa tešíme na Hurbanovské kultúrne dni v roku 2020.


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 8. júl 2019, 15:02 hod. | Web@Social Media Administrator