Na jubilejnom X. ročníku Lečofestu sa tento rok zišli nielen miestni kulinári, ale aj domáci výrobcovia medu, drobnochovatelia úžitkových zvierat a všetci priatelia dobrej nálady

Členovia Občianskeho združenia Priatelia koní a westernu Hurbanovo – Bohatá pripravili pre záujemcov, miestnych kulinárov a milovníkov jedál už desiaty ročník Lečofestu 2019, ktorý sa konal 8. septembra 2019 v parku Hliník v Bohatej.

lecofest-post3


/park Hliník Bohatá, 8. september 2019/ Ranné sychravé a upršané počasie nenaznačovalo, že by sa malo nejaké podujatie v parku uskutočniť. Nadšencov to ale neodradilo a pomaly začali chystať stánky, lavice a ďalší potrebný materiál k tradičnému a medzi obyvateľmi obľúbenému podujatiu. Lečofest oslávil svoje desiate narodeniny nakoniec v krásnom slnečnom popoludní. V parku Hliník sa zišli nadšenci tradičného domáceho jedla – leča, milovníci pravého domáceho slovenského medu, priatelia zvierat, drobnochovatelia, ako aj ďalší záujemcovia, ktorí neváhali a svoje nedeľné popoludnie strávili v kolektíve priateľov a známych.

O 14:00 hod primátor mesta Mgr. Peter Závodský otvoril jubilejný ročník Lečofestu a nadšení kuchári so svojimi pomocníkmi začali krájať, miešať, pridávať, ochutnávať. Do súťaže o najchutnejšie lečo sa nominovalo 9 tímov, ktoré si svoje altánky, stoličky, lavice ale hlavne kotlíky rozložili pozdĺž celého chodníka v parku. Mnohí z nich neprezradili tajné ingrediencie a snažili sa vykuchtiť čo najkvalitnejší pokrm, ktorý bude lahodiť nielen oku, ale aj chuťovým bunkám.

Pre prítomných návštevníkov parku pripravili organizátori malú výstavu domácich zvierat, ktorú zabezpečili drobnochovatelia z Imeľa a Bohatej. Zvedavci si mohli pozrieť niektoré druhy holubov, sliepky, morky, husi, kačice a zajace. Malá výstava bola veľmi vhodným spestrením podujatia a priestor parku vyhovoval aj prineseným zvieratám.

lecofest-post4

Nenechali sa zahanbiť ani niektorí pestovatelia zeleniny a ovocia, ktorí ozdobili pripravený stôl svojimi výpestkami. Organizátori ocenili za krásne obrovské cukiny Danku Pastorek Vyhlídkovú a za krásne zeleninové aranžmá Žóku Ostružlíkovú. Včelári pri svojom stánku zabavili deti, ktoré mohli svoje predstavy, spomienky, nápady spojené so včelami preniesť na výkres, na ktorom vznikli krásne a nápadité výtvory. Každé dieťa obdržalo vecné ceny vhodné na kreslenie či do školy. Pre dospelých bola vyhlásená súťaž v ochutnávke a správnom určení štyroch vzoriek medu. Do súťaže sa zapojilo 17 súťažiacich, z ktorých len štyria určili správne poradie medov. Lipový, feniklový, agátový, repkový bolo správne poradie medov, ktoré oslovili chuťové poháriky súťažiacich. O dobrú náladu sa počas popoludnia postarali členovia speváckeho súboru Nezábudka zo Svätého Petra, ktorí svojimi pesničkami povzbudili a podporili všetkých kuchárov.

Predseda Slovenského zväzu včelárov pán Hrušecký a tajomník pán Ambruš ocenili aktívnych včelárov zo svojich radov, ako aj vedenie mesta Hurbanovo a obce Pribeta za aktívnu spoluprácu, podporu a pomoc včelárom. Mladých nádejných včelárov podporili, aby svoje aktivity a úsilie viedli k zachovaniu a rozvoju včelárstva na Slovensku.

Popoludnie sa chýlilo ku svojmu záveru. Každý nedočkavo sledoval čas odovzdania vzoriek leča. Porota v zastúpení včelárov, drobnochovateľov a organizátorov „westerňákov“ dostala za úlohu ochutnať a prisúdiť body desiatim vzorkám. Nie ľahká úloha! Všetky boli chutné, oku lahodiace ale aj zaujímavé. Body ale nepustili a tak vzniklo poradie. Za najkrajší stánok dostali cenu Bohatskí seniori a za nápadité prestretie členovia tímu Wanted star ranch. V hodnotení najchutnejšieho leča skončili na prvom mieste členovia tímu „A je to“ so svojim maďarským tradičným lečom. Za nimi „Bohatskí seniori“ so sedliackym lečom a tím „In lečo veritas“ s netradičným lečom s cuketou. Na ďalších miestach sa umiestnili nasledovné tímy: Wanted star ranch, Záhradkári, Mestskí kuchtíci, 4 priatelia, SpaceShip – Hurbanovskí bežci. Každé družstvo obdržalo varešku, diplom a praktickú pomôcku do domácnosti na prípravu aj napríklad leča, alebo ďalších špecialít.

lecofest-post5

Každý, kto prišiel, sa stal víťazom. Veď nešlo o výhru, ale o zábavu, posedenie, strávenie voľného času v kruhu priateľov a známych. Park Hliník v Bohatej je ideálnym miestom na takéto akcie a stretnutia. Desiaty ročník Lečofestu ukončil svoju kapitolu. Pre všetkých prítomných určite zostanú krásne a milé spomienky na dobrú zábavu. Vďaka patrí všetkým členom OZ Priatelia koní a westernu ako aj všetkým, ktorí akoukoľvek pomocou prispeli k úspešnému priebehu podujatia, na ktoré miestni obyvatelia nedočkavo čakajú a tešia sa.

Text: Mária Hamranová
Foto: archív OZ


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 30. september 2019, 14:05 hod. | Web@Social Media Administrator