Hurban market spojil ľudí a ukázal pestrosť komunitného života v našom Hurbanove

22. septembra sa v Hurbanove po prvýkrát konalo nové podujatie – Hurban market, ktoré spojilo ľudí a poukázalo na pestrosť komunitného života v našom Hurbanove.

hurban-market-poster1


Myšlienka Hurban marketu sa rodila postupne. Prvotným zámerom bolo podporiť šikovných ľudí z Hurbanova a okolia, ktorí tvoria, vyrábajú, začínajú s podnikaním alebo majú už svoj malý biznis rozbehnutý. Vedeli sme, že mnohí z nich chodia na sobotné jarmoky a trhy, a z toho dôvodu sme sa na organizáciu Hurban marketu zvolila nedeľa. Hľadali sme na internete, pýtali sa známych, dali sme výzvy, volali sme, pretože o mnohých sme vôbec netušili, že existujú. A takto sme v našom blízkom okolí nachádzali desiatky predajcov. Úžasných a ochotných ľudí, ktorí tvoria krásne a poctivé produkty, spracúvajú potraviny, alebo takých, ktorí sú ochotní podeliť s umeleckou stránkou svojej duše.

A tak vznikol HURBAN MARKET, lokálny trh a zároveň priestor pre ľudí z Hurbanova a okolia, kde sa mohli stretnúť, porozprávať sa, spoznať šikovných ľudí z nášho regiónu a podporiť ich kreativitu a prácu. Organizátorom podujatia bolo Mesto Hurbanovo, realizátorom kultúrne oddelenie.

Prialo aj nádherné počasie a návštevníkov bolo nad všetky očakávania. Už od začiatku podujatia bolo v pozadí počuť okrem príjemnej hudby aj zvuk motorovej píly Norbiho Gerendáša, umeleckého rezbára, pri ktorom sa zastavovali všetci zvedavci. Pod jeho rukami za krátkych pár minút vznikalo skutočné umelecké dielo.

hurban-market-poster2

Mestská knižnica pripravila Burzu kníh, vďaka ktorej si návštevníci mohli obohatiť svoju knižnicu. Novinkou bola možnosť priniesť vlastné knihy a darovať ich knižnici. Spravilo tak veľmi veľa návštevníkov, za čo sme im nesmierne vďační!

Slovenská aliancia ochrancov zvierat priniesla útulkáčov, hravých psíkov, ktoré potešili všetky prítomné deti. Porozprávali nám o svojej činnosti a o tom, ako im možno pomôcť a podporiť v ich aktivitách.

Organizované boli aj 3 riadené cuppingy, t.j. ochutnávky kávy, pod taktovkou hurbanovskej pražiarne Spaceship roastery, v rámci ktorých si ochutnávači vyskúšali to najlepšie z ponuky aj s odborným výkladom.

hurban-market-poster1

A bol aj prvý SWAP ŠIAT! Všetko perfektne pripravené a zorganizované. Každý si mohol ekologicky obnoviť šatník za minimum peňazí. Mohli ste priniesť pekné a čisté oblečenie, ktoré už nenosíte a na oplátku si vybrať čokoľvek, čo sa vám zapáči, hodí a sedí na postavu.

Medzi stromami bola inštalovaná Výstava fotografií žiakov zo Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Pribete. Venujú sa fotografovaniu pod odborným vedením umeleckého fotografa Tibora Vargu. Krásna inštalácia fotografií priamo medzi stromami vhodne dopĺňala čaro podujatia.

hurban-market-poster3

Na podujatí sa zišlo takmer 40 predajcov, ktorí ponúkali to najlepšie z nášho regiónu. Ľudia sa pristavovali pri každom z nich a podporili ich kúpou rôznych produktov. Každý záujemca sa mohol nielen pokochať, ale aj vybrať si a ktorýkoľvek produkt kúpiť. Pre najmenšie detičky to boli ručne šité oblečenie, cukrová vata, výbava do postieľok, či čarokrásne háčkované hračky. Pre dospelých ručne vyrábané mydlá, kaktusy, tekvicový olej, cestoviny, zelenina a ovocie, bužírkové demižóny, výborné medy a pochutiny z nich, sušené ovocie, výberová káva, bazová limonáda, sirup a vínko, výrobky z maku, domáci lekvár, nátierky, či ručne robená čokoláda. Dámy sa potešili výrobkom z levandule, bytovým dekoráciám, maľbám, nádhernej keramike, recyklovanej móde, ručne robenej bižutérii či voskovým obrúskom na potraviny. Celým priestranstvom pred kultúrnym domom rozvoniavali výborné trdelníky a langoše a páni sa mohli zastaviť na čapované pivko či kofolu.

hurban-market-poster5

Po Hurban markete sme všetci cítili vďačnosť. Za krásnu nedeľu, úžasných ľudí a komunitu, na ktorú môžeme byť hrdí. Ďakujeme predajcom a účastníkom, ktorí ochotne prišli, aby podporili Hurban market. Vaša práca má zmysel a ďakujeme, že sa VAMI môžeme pýšiť. Veľké množstvo ľudí prispelo svojimi nápadmi, ochotou, prácou. Ďakujeme pracovníkom verejnoprospešných prác za čistotu a poriadok, pánom elektrikárom, že všetko čo malo byť, bolo pod napätím; dobrovoľníkom fotografom; školám, okolitým obciam a inštitúciám za zdieľanie podujatia, zamestnancom všetkých oddelení mesta Hurbanovo za podporu, odbornú pomoc a ochotu pri riešení problémov a každému, komu na našom Hurbanove záleží.

Hlavným cieľom Hurban marketu bolo spájať ľudí a aj vďaka Vám všetkým sa to podarilo.

Text: Oddelenie kultúry
Foto: Szilvia Tóth


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 6. október 2019, 19:49 hod. | Web@Social Media Administrator