REŤAZE SÚ ZAKÁZANÉ ! | Sloboda zvierat

773x263_retaze_su_zakazane


Psy sú spoločenské zvieratá – ich miesto je pri človeku. Mnohé však strávia celý život na reťazi – osamote, bez možnosti pohybu, prístupu k vode a potrave, ošetreniu či úkrytu.


Od januára tohto roka je účinný zákon 272/2021 Z.z., ktorý zakazuje držanie psov na reťazi a akomkoľvek uväzovacom prostriedku (okrem vôdzky počas venčenia).

Znamená to, že v chovnom zariadení, ktorým sa myslí akékoľvek miesto alebo priestor, v ktorom je psík dočasne alebo trvalo chovaný, nemožno držať zviera na reťazi. Pre psy narodené po 1.1. 2022 už zákaz platí, staršie psy musia byť natrvalo pustené najneskôr 1.1. 2024. Dovtedy musia držitelia zvierat vybudovať vhodné a bezpečné prostredie na chov psa bez reťaze, napr. riadne oplotenie, a už dnes svoje zvieratá denne z reťaze púšťať, aby uspokojili svoju potrebu pohybu.


KOTERCE

Aby bol koterec v súlade so zákonom, jeho rozmer musí byť v súlade so zákonom. Predpísané rozmery nájdete tu: https://bit.ly/3N6unR9

Ak zistíte prípady porušovania legislatívy a týrania zvierat, nahláste to prosím regionálnym veterinárnym správam (RVPS), polícii alebo Linke proti krutosti: 0917 662 030.


REŤAZE SÚ ZAKÁZANÉ !


KOTEREC NIE JE DOMOVZverejnené dňa: 8. január 2024, 9:00 hod. | Web@Social Media Administrator