Výstava Ľudské Telo Ako Umenie – Marek Kajan (28. február 2020)

Dňa 28. februára sa v Galérii Árpáda Fesztyho v Hurbanove konala vernisáž výstavy Mareka Kajana. V úvode prítomných vtiahol do umenia klavírnou skladbou René Ostrožlík. Po privítaní prítomných hostí, členov rodiny a priateľov nasledovalo predstavenie umelca.

Marek sa narodil v Komárne 26. apríla 1996 rodičom Alene a Milanovi. Základnú školu navštevoval v Hurbanove, kde sa venoval recitácii. Navštevoval aj ZUŠ, kde chodil na výtvarnú výchovu tri roky, avšak radšej tvoril voľným štýlom a práve preto dal prednosť spevu, ktorému sa venoval 7 rokov. V ôsmej triede nechcel chodiť na kurz spoločenského tanca -venček, klamal že kurz už je obsadený, no mama Alenka ho veľmi rýchlo prinútila na neho ísť. A dobre urobila, pretože sa potom venoval spoločenským tancom 7 rokov a na súťažiach sa mu veľmi darilo. Medzitým nastúpil na Gymnázium v Nových Zámkoch, aby mal bližšiu cestu do tanečnej školy a neskôr do Nitry do Akadémie tanca. Už v prvom ročníku na strednej škole učiteľke biológie hovoril, nech ho nechá odpisovať na písomkách, pretože s biológiou nebude mať nikdy nič spoločné. O štyri roky maturoval z biológie a chémie. Na gymnáziu bola jeho vášňou aj španielčina a práve preto nakreslil štyri obrazy od slávneho Salvadora Dalího – Hodiny, Slony, Motýle, Premenu Narcisa.

Po ročnom pripravovaní na medicínu v Bratislave úspešne spravil prijímacie pohovory a po skúškach v „prváku“ získal poslednýkrát finálové umiestnenie na Majstrovstvách Slovenska 2016 v spoločenských tancoch a v ten rok ukončil svoju tanečnú kariéru. Keďže bol vždy naučený na ulietaný život, pri učení sa potreboval nejakým spôsobom odreagovať. Na folklórnych slávnostiach v Dulovciach, kde mal na kolenách vypracované úlohy z imunológie, nejako v ňom skrsla myšlienka zakomponovať ľudový motív do niečoho anatomického. A tak vznikla séria obrazov Anatómia na ľudovú nôtu. A ako sám hovorí: „Po čase, keď som si potreboval oddýchnuť od učenia, alebo som iba prokrastinoval, sa mi tých obrazov celkom nakopilo“.

Vďaka patrí autorovi, že nám dovolil nahliadnuť do jeho súkromnej zbierky a súhlasil s vystavením obrazov v našej galérii. Sériou otázok sa prítomní dozvedeli čo to o vzniku jednotlivých obrázkov, o technike a dĺžke vzniku, ako aj o pocitoch, ktoré ho sprevádzajú počas prípravy a zhotovenia jednotlivých prác. Zaujímavosťou je, že každý obrázok má svoj vlastný popis plný emócií, nálad, ale aj humoru a odvahy. Mnohých zaujali aj tričká a mikiny s obrázkami z pier, či ceruziek autora. K nim je možné sa dostať cez objednávku priamo u autora. Marek prezradil, že sa v budúcnosti chce venovať medicíne, konkrétne chirurgii a má záujem podieľať sa na vytvorení ilustrovaného atlasu ľudského tela. Veľkou radosťou prijal pozvanie vystaviť svoje práce práve v Hurbanove, v meste kde prežil svoje detstvo, má svoju rodinu a priateľov. A možno touto formou sa mu podarí priblížiť niektoré možno aj tabuizované časti ľudského tela trocha z iného pohľadu.

Mladému medikovi blahoželáme, prajme ešte veľa tvorivých i študijných úspechov. Výstava je v Galérii kultúrneho domu k nahliadnutiu až do konca marca 2020.


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 4. marec 2020, 10:58 hod. | Web@Social Media Administrator