Zber použitého kuchynského oleja v areáli Úseku služieb na Komárňanskej č. 69

Oznamujeme obyvateľom Mesta Hurbanovo, že v areáli Úseku služieb na Komárňanskej č. 69 je umiestnený kontajner – zberná nádoba na použitý kuchynský olej.

Použitý kuchynský olej sa nesmie vylievať do kanalizácie, ale veľa domácností o tom nevie a nie sú o tom dostatočne informované. Zákon zakazuje vylievať olej do kanalizácie. Týka sa to ale len prevádzok, ako sú reštaurácie, kuchyne a potravinárske výrobne . Súkromne byty a domy sú ťažko kontrolovateľné a preto to zostáva na rozhodnutí občana. Použitý kuchynsky olej ako odpad Vám znečisťuje a zanáša potrubia a keď sa dostane do vody tak dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody. Olej je biologicky ťažko odbúrateľný a vo vodnom prostredí redukuje kyslík potrebný pre faunu a flóru. Pritom riešenie je jednoduché: Stačí vylievať použitý rastlinný olej do prázdnej PET fľaše od oleja kúpeného v obchode, ktorú po naplnený uzavriete a hodíte do zbernej nádoby. Vhodné sú všetky typy prepálených rastlinných olejov a tukov, ktoré zostanú po príprave jedla napr. po vysmážaní, alebo vo fritéze.

Ako postupovať:

Po vyprážaní sa olej nechá vychladnúť na panvici, alebo vo fritéze pod teplotu 50 stupňov – potom opatrne zlejeme olej do fľaše za pomoci lievika a sitka, aby bol olej bez zbytkov potravín a vody, a aby sme ho nerozliali (ideálna je prázdna PET fľaša od kúpeného oleja, aby sme neznehodnocovali čisté nádoby) – fľašu dobre uzavrieme a uskladníme na tmavom a suchom mieste tak, aby sa nevyliala – po naplnení odnesie občan fľašu do najbližšej zbernej nádoby na adrese Komárňanská 69.


Zverejnené dňa: 18. júl 2017, 13:37 hod. | Web@Social Media Administrator