8. máj 2022 | Deň víťazstva nad fašizmom a skončenie druhej svetovej vojny v Európe

773x263 8.máj


V nedeľu 8. mája 2022 sme si pripomenuli štátny sviatok Deň víťazstva nad fašizmom a koniec druhej svetovej vojny v Európe.


8. mája 1945 bola podpísaná kapitulácia Nemecka a oficiálne sa skončila II. svetová vojna v Európe, v ktorej zahynulo až 60 miliónov ľudí a vyše 35 miliónov bolo zranených. Do zbrane bolo povolaných asi 110 miliónov vojakov. Celkové hmotné škody sa odhadovali na miliardy dolárov. Druhú svetovú vojnu vyvolal agresívny nemecký fašizmus, ktorý v snahe ovládnuť celý svet, rozpútal 1.septembra 1939 krvavú celosvetovú vojnu, ktorá priniesla utrpenie mnohým národom.

Slávnostného aktu kladenia vencov a uctenia si pamiatky zosnulých v tejto tragickej vojne sa pri pamätníku obetiam II. svetovej vojny na Konkolyho námestí zúčastnili primátor mesta Peter Závodský spolu s viceprimátorkou Máriou Hamranovou, členmi miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov ako aj s predstaviteľmi okresnej organizácie SZPFB vedenou Jozefom Maruničom a ďalšími prítomnými. Po slovenskej štátnej hymne a položení vencov k pamätníku, slávnostný príhovor predniesli primátor mesta a Pavel Tausk.

Tento deň nám dáva príležitosť vzdať hold všetkým, ktorí sa pričinili o to, že žijeme v mieri, lebo Mier vôbec nie je samozrejmosť, tak si ho vážme.


Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 9. máj 2022, 13:43 hod. | Web@Social Media Administrator