Nové vína 2022

víno-slider


Dňa 19. novembra sa stretli členovia Občianskeho združenia vinárov a vinohradníkov v Hurbanove, aby ohodnotili výsledok svojho doterajšieho snaženia pri príprave nových vín.


Do ohodnocovania sa prihlásili vinohradníci z Hurbanova, Imeľa aj Svätého Petra. Spolu to bolo 26 vzoriek z bieleho, ružového i červeného vína. Prítomných takmer 30 vinárov pozdravila aj viceprimátorka Mária Hamranová.

Odborný výklad, hodnotenie vzoriek a s dobrými radami poslúžil Ing. Adam Fabián.

Dozvedeli sme sa, že faktorov, ktoré ovplyvňujú chuť a kvalitu hrozna a z neho vyrobeného vína, je viacero: odroda viniča, klimatické, geografické a pôdne podmienky. Kvalita a charakter vína závisia aj od spracovateľskej technológie, od ošetrovania, skladovania a subjektívne aj od spôsobu podávania. Starostlivé triedenie ukazovateľov kvality vína zmyslami umožňuje odhaľovať a opisovať jeho rôzne prednosti aj nedostatky.

Vinári dostali odpovede aj na otázky, čo je odor alebo prečo víno vonia ako benzín, betón či mačací moč? Neznie to veľmi lákavo, ale aj takéto vône sa pri hodnotení vína často objavujú.

Po degustácii a dobre mienených radách od odborníka nasledovalo malé občerstvenie vo forme guláša a pokračovalo sa v diskusii k jednotlivým vzorkám vín.

Nové víno sa narodilo, teraz je to už len v rukách vinárov, aby so zodpovednosťou a s láskou sa o neho starali, aby na degustačných súťažiach sa mohli prezentovať tým najlepším a najkvalitnejším mokom, čo sa v našom regióne urodí. Želáme im k tomu veľa šťastia.

Fotogaléria

CELÁ FOTOGALÉRIA

 


Zverejnené dňa: 30. november 2022, 9:46 hod. | Web@Social Media Administrator